Bumerang

19 Şubat 2016 Cuma

Maşukiye, Kartepe, Sapanca taraflarında bir gezinti.

   

     Bugün de size yine kızımın yanına gittiğim zaman bir hafta sonunu değerlendirmek için gittiğimiz yerlerden söz etmek istiyorum.
     Zamanım kısıtlı olduğu ve uzun süre  orada kalamayacağım için hava yağmurlu da olsa atladık arabaya   çıktık gezmeye. Yol bizi nereye götürürse dedik. İzmit'ten çıktık,Kartepe, Maşukiye neresi olursa dedik. Ana yol tabi ki asfalt.Size gösterebileceğim bir yol değil, her yerde görüyorsunuz.
     Maşukiye Kocaeli'ne 36 km. uzaklıkta. Maşukiye'ye geldiğinizi hemen bol yeşilliğini görünce anlıyorsunuz.Yeşile aşık birisi olan ben her yeşil rengin fotoğrafını çekmekle başladım işe. Biz ilk önce hava kapalı olduğu için Kartepe'ye çıkalım, dönüşümüz hem geç olmasın hem de yağmura yakalanmayalım dedik ve başladık Kartepe yolunu çıkmaya. Kartepe Kocaeli'nin bir ilçesi. Maşukiye de Kartepe'ye bağlı bir belde.
     Kartepe, Samanlı Dağları'nın zirvesinde yer alıyor.     Biz yola çıktık giderken ara ara yağmur yağıyordu ama biraz daha tepeye çıkınca yağmur şiddetlendi, biz de Kartepe'ye 10 km. kala  güzel bir yerde çay içip bir şeyler yemek üzere kaldık.Güzel, içinde soba yanan bir yerdi. Kuvvetli yağmurun sesini dinleyip çay içmek çok iyi geldi. Oradan yukarıya çıkmadık.Buradan da aşağılarda kalan Sapanca Gölü'nü seyrettik.


     Yağmurun ara ara kesildiği zamanlarda ayaklarım su içinde kalsa da fotoğraf çekmek için dışarılara çıktım. Burada çok değişik bitkiler var.
     Ben yaprakların büyüklüğüne hayran kaldım.Tepsi gibiler.Yağmurun dinmesini bekleyip geri döndük ve Maşukiye'ye doğru yola çıktık. Bu arada size kısaca Kartepe hakkında bilgi vereyim.
     Kartepe , Marmara Bölgesi'nin Uludağ'dan sonra en çok tercih edilen kayak merkezi. Otellerde de kalabilirsiniz, günü birlik gidip gelebilirsiniz de.
     Maşukiye yolunda yine yağmura yakalandık.      Allahtan yağmur ara ara yağıyordu, biz de biraz daha rahat gezebiliyorduk.     Burada çok güzel kahvaltı yapacak yerler var. Ama biz kahvaltıyı evde yaparız derseniz öğleyin karnınız acıktığında mutlaka bir alabalık pişirilen yere gidin. Toprak kapta tereyağlı olarak pişirilen alabalığın tadına mutlaka varın.

      Burada da karnımızı doyurduktan sonra çıktık yollara.Yeşilliklerin arasında kaybolduk:)))) Fotoğraflarda gördüğünüz gibi hep yeşil rengi çekmişim:)))
     Gide gide  Sapanca Gölü'ne vardık. Sapanca Sakarya iline bağlı bir ilçe. Sakin güzel bir yerleşim yeri.Hava yine çok kapalı olduğu ve yağmur yağdığı için burada da size yeşilden çok gri rengi tanıttım.


     Sapanca'nın içinde biraz gezdikten sonra göl kıyısında çay içmek için oturduk.Burada yolun içinde çok yaşlı kocaman bir ağaç vardı.


     Yolu engelliyor diye iyi ki kesmemişler diye de düşündüm doğrusu.   Burada da bir süre oturduktan, çayımızı içtikten sonra İzmit'e dönmek üzere yola çıktık.
     Bugün size yine güzel ülkemin güzel bir yerini anlatmaya çalıştım. Bir gün yolunuz bu taraflara düşerse siz de gidip görün istedim.
      Başka güzel yerlerde görüşebilmek dileğiyle hoşça kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder